Hezký obal neznamená nejlepší papír!
Podle čeho se tedy rozhodnout?

Jak vybrat papir2
Při výběru papíru se nejčastěji rozhodujeme podle ceny, anebo podle toho, jak se nám líbí jeho barevný obal, ale to jistě není úplně ideální. Opravdu nemá papír nějaké jasné parametry?

Vybrat správný papír pro danou potřebu není jednoduché. Jelikož se většinou nemáme čeho chytit, jsme schopni maximálně řešit, zda nám papír připadá dostatečně bílý nebo nevhodně zažloutlý. Ale měřitelné parametry existují a není jich málo. Jedná se například o bělost, gramáž, opacitu, hrubost, typ povrchu atd. Většině lidí jsou některé parametry utajeny, protože jejich hodnoty nemusí být vždy uvedeny na obalu, a dost často nejsou ani v popisu v e-shopu, kde ho objednáváte.

Nicméně každý papír má svůj produktový list, v němž se dají podrobné technické informace vyčíst. Dobrý dodavatel Vám údaje jistě rád sdělí a také Vám pomůže podle nich vybrat nejlepší papír pro Vaše potřeby. Blíže si teď představíme parametry, podle kterých vybrat papír přesně dle Vašich potřeby.

Co chci tisknout a jakou mám tiskárnu

Při výběru správného papíru je nejdříve nutné se zaměřit na to, jakou technologii tisku využívá tiskárna, na které chcete tisknout. Dvě základní technologie jsou inkoustový a laserový tisk. Podle toho vybírejte papíry speciálně určené pro daný typ tisku. Použití špatných papírů bude mít za následek nekvalitní tisk, kroucení papíru a další komplikace. 

Po tomto základním dělení vybírejte papíry na základě hodnot následujících kritérií.

Formát

Prvním kritériem výběru správného papíru pro Váš tisk je jeho formát. Základním a nejrozšířenějším formátem je A4, pro technické výkresy, plakáty atd. se lépe hodí formát A3 (pokud tento rozměr Vaše tiskárna umožňuje). Do velkoformátových tiskáren pak existují papíry v rolích, která se dodávají v různých velikostech. 

Gramáž

Gramáž papíru udává váhu jednoho metru čtverečného. Pro běžný kancelářský tisk jsou nejčastěji využívané papíry s gramáží 80 g/m2. S roustoucí gramáží je papír těžší a silnější. Celkově působí lepším dojmem. Gramáž u speciálních fotografických papírů bývá od 90 do 280g/m2. S jakou maximální gramáží papíru je schopna bezproblému pracovat Vaše tiskárna, najdete v technickém popisu. 

Opacita

Opacita nebo také průhlednost je schopnost papíru nepropouštět světlo. Vyjadřuje se v procentech, která představují množství zadrženého světla. Vyšší opacita je důležitá zejména při oboustranném a barevném tisku a kopírování, kde zamezí nežádoucímu prosvítání na druhou stranu.

Bělost CIE

CIE zde představuje zkratku Mezinárodní komise pro osvětlování, která je autorem tohoto parametru a jeho definice. Zjednodušeně řečeno se jedná o množství odráženého světla všech vlnových délek, které v souhrnu tvoří celé viditelné světelné spektrum. Míra bělosti pak ovlivňuje naše vizuální vnímání papíru. Nejvyšší bělost je u papírů odrážejících větší procento modrého světla a nižší je pak u těch, které odrážejí spíše světlo žluté. Měří se vždy pod určitým osvětlením (nejčastěji D65, které se nejvíce podobá dennímu světlu) a čím je naměřená hodnota vyšší, tím je
papír bělejší.

Textura

Textura papíru může být hrubá nebo hladká. Vyrábějí se i speciální papíry, např. papíry s texturou malířského plátna apod. Povrchová úprava papíru může být v různých stupních lesklá, případně matná.

Levný papír = drahý servis

Následky používání levného papíru jsou viditelné hned při otevření tiskárny. Její vnitřek bývá pokrytý bílým práškem, který za sebou papír zanechává. Pokud se tento prášek včas neodstraní pravidelným čištěním, mají uživatelé zaděláno na výjezd servisního technika, a to se může prodražit. Velkou prašností se kromě nekvalitních levných papírů vyznačují i recyklované papíry. Při výběru proto dejte raději přednost značkových papírům.

Konkrétní příklady:

HP Office
Základní papíry mají gramáž 80 g/m2, opacitua zhruba 90 % a bělost CIE 146 – např. papír HP Office Paper a Canon OCÉ Standard Label.
HP Printing
U střední třídy je opacita zhruba 91 až 92 % a bělost CIE pak 153 až 163, např. papír HP Printing Paper a Canon OCÉ Premium Label.
HP colour laser
U vyšší třídy je opacita zhruba 93 % a více a bělost CIE začíná přibližně na 165 – např. papír HP Colour Laser Paper a Canon OCÉ Red Label.

 

Při výběru papíru je také možné řídit se důležitými certifikáty a technologiemi:

   
ISO 9706ISO 9706 – tzv. ISO o archivaci, označuje odolnost papíru vůči stárnutí. Je měřeno podle stálosti a doby životnosti. FSCFCS® – certifikát, že výrobek pochází z lesů, které jsou obhospodařovány udržitelným způsobem.
   
PEFCPEFC™ – certifikát, že výrobek pochází z lesů, které byly certifikovány v souladu s certifikačními podmínkami požadovanými dle PEFC nebo splnují kritéria obnovitelného řetězce.
ColorLokColorLok® – papíry s touto technologií nabízejí vyšší kvalitu inkoustového tisku s živými barvami a sytejší černou. Největší výhodou je pak rychlé schnutí, které pomáhá předcházet rozmazání tisku.
 
 
EcolabelEU Ecolabel – ekoznačku spravovanou Evropskou unií uznávají všichni členové EU. Již od roku 1992 označuje výrobky, které jsou ve své kategorii nejméně škodlivé pro životní prostředí.  

 

                                          Chci objednat papír

 

Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Uveďte Vaše požadavky na papír nebo rovnou označení papíru, který jste si vybrali a jeho předpokládané měsíční odběry. Pokud nyní nemáte tyto údaje připravené, můžete je probrat až s naším specialistou, který Vás bude kontatovat.Invalid Input
Uživatel uděluje firmě Print Partners s.r.o. výslovný souhlas s používáním a uchováním osobních údajů.Vyžaduje se udělení souhlasu s použitím osobních údajů.

(*) Označuje povinná pole
Neprošli jsme anti-spamovou ochranou. Zapněte si prosím Javascipt.

Základní formát je A4, dále existují formáty A0 – A5. Do velkoformátových tiskáren pak existují papíry v rolích, které se dodávají v různých velikostech.